Rasvast

BIG FAT SURPISE by Nina Teicholz-9Raamat “Suur rasvane üllatus” ei ole kokaraamat, ega raamat, mis suunaks sind mõnele uuele huvitavale dieedile. Ammugi ei juhata see raamat oma lugejat esoteerikamaailma ega kristallide võlumaale. Ta ei sunni sind ka tegema lõputult kükist üleshüppeid, ega magama jalg kausis või mõõk voodi all. “Suur rasvane üllatus” on raamat, mille eesmärk on panna sind mõtlema.

Raamat räägib lugejale orgaanilistest ühenditest, mille osavõtt inimese normaalsest elutegevusest iseenesest juba paljudele rohkelt meelehärmi teeb ja mida üritatakse toitainete konsumeerimise (rahvakeeli “söömine ja joomine”) käigus sageli igal võimalusel vältida – rasvadest. Ta teeb seda tavalugejale võrdlemisi hästi mõistetavas populaarteaduslikus vormis. Kes soovib teemasse lähemalt süveneda, leiab raamatust sadu linke ja viiteid algallikaile. Kes aga soovib lihtsalt lugeda ja teada saada, miks jõudis maailma toitumisteadus ühel momendil sellisesse hetke, kus vanaemade söögilauad kummuli keerati, retseptid ahjus ära põletati ning kuulutati välja uus, ainus, õige ja väherasvane toitumisalane tõde, saab selle teadmise umbes 340 leheküljel üsna kiiresti kätte.

Rasvad, eeskätt küllastunud rasvad, on olnud viimased pool sajandit tervisliku toitumise püünel pidevas prožektorisäras. Paraku on “staaridele” osaks saanud peamiselt negatiivne “buu-uu”-kohtlemine. 20. sajandi teise poole toitumisgurud ei ole olnud kitsid, toomaks välja rasvade kahjulikku mõju inimkonnale JFK mõrvast kuni Berliini müüri langemiseni ja otsati jääb nende retoorikast mulje, et rasvadel oli oma tähtis roll ka eelmainit’ ettevõtmistes…

“Suur rasvane üllatus” on raamat rasvast ja sellest, mis juhtub siis kui kinnisideega teadlane, kamalutäis poliitikud ning kärutäis vabrikante murravad sisse sinu kööki, pööravad söögilaua ümber ja sedastavad, et päästavad maailma, kuna sinu vanaema oli/on loll…

See on jabur ja võiks naljakaski tunduda, kui see nii kuradi kurb ei oleks. Sest selle asemel, et rahurikkujatele kitli peale anda või vähemalt politseisse helistada, võetakse seesama vabrikantide käru, tõstetakse sinna peale protesteeriv vanaema ja kupatatakse ta uksest välja ühes tema retseptidega ning jäädakse uriahheeplikult lipitsedes ootama, mis uustulijatel ka öelda on… Ja öelda on neil oi-kui-palju.

Sellest ja kõigest eelnevast ning järgnevast juba raamatus “Suur rasvane üllatus”.

Kellel tekib aga raamatut lugedes küsimusi, kõhklusi või kahtlusi, siis esmased vastused võib kätte saada Nina Teicholzi poolt koostatud KKK-st. Jõudu!

apollo
rara

Comments are closed.